Pracovněprávní nároky: Porušení pracovní smlouvy při přeřazení na jinou pracovní pozici

Přeřazení na jinou pracovní pozici

Dobrý den, mám pracovní smlouvu na dobu neurčitou na funkci operátor tavírny. Vykonávám funkci jeřábníka prakticky od začátku nástupu. Bez zjevného důvodu, bez zdůvodnění jsem byl přerazen na jiné středisko na radikálně jinou náplň práce s tím že se už "asi" na funkci jeřábníka nevrátím. nedostal jsem ani písemné přeřazení jenom příkaz hlásit se na jiném pracovišti s tím že vedoucí jako můj nadřízený má právo přeřadit mě na jakoukoli jinou práci. Chtěl bych vědět jestli po uplynutí 30 dnů po přařazení na jiné středisko mám právo podat výpověď kvůli porušení pracovní smlouvy ze strany zaměstnavatele, s nárokem na odstupné. S přeřazením na jinou funkci jsem samozřejmě nesouhlasil.

Dobrý den,

dle zákoníku práce je zaměstnavatel je povinen předem projednat se zaměstnancem důvod převedení na jinou práci a dobu, po kterou má převedení trvat; dochází-li převedením zaměstnance ke změně pracovní smlouvy, je zaměstnavatel povinen vydat mu písemné potvrzení o důvodu převedení na jinou práci a době jeho trvání. Dále platí, že jestliže zaměstnavatel zaměstnance převádí na jinou práci, než odpovídá pracovní smlouvě, a zaměstnanec s takovým opatřením nesouhlasí, může jej zaměstnavatel převést jen po projednání s odborovou organizací. Důležité je však dát si pozor, zda nespadáte do některé z kategorií vymezených v ustanovení § 41 odstavce 1 a 2 zákona č. 262/2006 Sb., zákoníku práce, kdy Vás v těchto případech může zaměstnavatel převést i na práci jiného druhu, než byl sjednán v pracovní smlouvě, a to i kdybyste s tím jako zaměstnanec nesouhlasil.

V zásadě pak platí, že zaměstnanec může dát zaměstnavateli výpověď z jakéhokoli důvodu nebo bez uvedení důvodu. Nárok na odstupné v tomto případě však nevzniká.

S pozdravem,