Pracovněprávní nároky: Porušení vycházek

Pracovní neschopnost

Dobrý den. Jsem v pracovní neschopnosti, včera jsem byla objednaná k lékařce mimo vycházky. Po odchodu z ordinace jsem zašla k zaměstnavateli (agentura) oznámit pokračování léčby a nechat si potvrdit příjmy. Agentura mi dnes poslala oznámení o porušení vycházek, prý mají natočeno, že jsem byla u nich. Tím pádem přijdu o nemocenskou. Mají na to právo? Děkuji za odpověď

Dobrý den,

obecně je zákonem stanoveno, že v pracovní neschopnosti musíte dodržovat zejména povinnost zdržovat se během této doby v místě pobytu a dodržovat rozsah a dobu povolených vycházek.

Zaměstnavatel je oprávněn dát příslušnému orgánu nemocenského pojištění podnět ke kontrole plnění povinností zaměstnancem. Záleží poté na orgánu nemocenského pojištění, zda bude zaměstnance sankcionovat. Předtím, ale než rozhodne o tom, zda mu nemocenskou ponechá nebo mu bude odebrána, případně bude sankcionován pokutou, je zaměstnanec dotázán, proč v danou chvíli nebyl přítomen v místě pobytu. Na základě toho následně příslušný orgán rozhodne.