Pracovněprávní nároky: Postup při uznání pracovního úrazu

Pracovní úraz

Dobrý den. Mám syndrom karpalniho tunelu obou hornich končetin, zánět šlach, tenisové lokty a poškozenou rotaci loketního kloubu. Mam za sebou tři operace a již proběhlo měření zatížennosti hygienickou zprávou u mého zaměstnavatele a vše nasvědčuje tomu, že bude pracovni uraz uznan. Jsem již rok a pul v PN a končí mi podpůrčí doba, kterou mi již nechtějí dotřetice prodloužit i když mé problémy stále přetrvávají. Lékař mi navrhuje invalidní duchod, ale vyřízení trvá 2-3 měsíce a podpurčí doba mi končí 27.6.2017. Na socialním zabezpečení mi řekli ať mi obvodní lékař ukončí neschopnost a jdu na PÚ. Od všech lékařů mam potvrzení, že současné zamestnání je pro mne nevhodné, ale bojím se právního zastoupení firmy. Nevím jak mám postupovat, abych nezůstala x měsíců bez finančních prostředků. Děkuji

Vážená paní,

v případě uznaného prac. úrazu, nebo nemoci z povolání je zaměstnavatel povinen Vás na Vaši žádost přidělit na práci, která odpovídá Vašim možnostem. Pokud toto není možné, je ideální se se zaměstnavatelem dohodnout na skončení pracovního poměru s tím, že za prac. úraz nebo nemoc z povolání Vám náleží dvanáctiměsíční odstupné. Totéž platí i u výpovědi dané zaměstnavatelem (ale pozor, u výpovědi dané zaměstnancem nárok na odstupné nevzniká!). Dále je zaměstnavatel povinen Vám proplácet rozdíl mezi příjmem před zjištěním nemoci nebo úrazu a po jeho zjištění. V případě odstupného se toto počítá jako měsíční příjem, a proto se nelze zapsat na úřadu práce dříve, než uběhne doba, za kterou Vám bylo odstupné napočítáno. Po přiznání ID Vám zaměstnavatel musí proplatit rozdíl mezi výší ID a platem, pokud ID je jejich součet nižší než mzda, kterou jste před jeho získáním pobírala.