Pracovněprávní nároky: Povinná doba odpočinku po práci přesčas

Práce přesčas

Dobrý den Mám dotaz stran pracovní pohotovosti. Mívám týdenní pohotovost od 16.00 do 7.00 následujícího dne, doma, mimo pracoviště. Jak se má řešit situace, když např. musím v rámci pohotovosti jít do práce třeba ve 23 hodin a vrátím se ve 3 ráno. Zaměstnatel chce abych nastoupil normálně na 7 hodin ráno. Jak dlouhá by měla být přestávka? A jakým způsobem je placená? Pracovní dobu mám od 7 do 15,00. Zaměstnavatel tvrdí, že pokud chci přijít později, musím si vybrat hodiny, které jsem nadpracoval během pohotovosti, případně ještě půl dne dovolené. Je to správný postup? Děkuji za odpověď. J.Macka, Havířov

Dobrý den,

v tomto případě se jedná o práci přesčas podle následujícího ustanovení:

Práci přesčas může zaměstnavatel zaměstnanci nařídit jen z vážných provozních důvodů, a to i na dobu nepřetržitého odpočinku mezi dvěma směnami, popřípadě za podmínek uvedených v § 91 odst. 2 až 4 i na dny pracovního klidu. Nařízená práce přesčas nesmí u zaměstnance činit více než 8 hodin v jednotlivých týdnech a 150 hodin v kalendářním roce.

Pokud zaměstnavatel dodrží podmínky obsažené v tomto ustanovení, je postup zaměstnavatele opravdu oprávněný.