Pracovněprávní nároky: Pozastavení renty z důvodu jiné nemoci

Nárok na rentu

Dobrý den, odpovídali jste zde paní, která se dotazovala na rentu. V odpovědi zaznělo, ze při jiné nemoci se renta nepozastavuje. Přeci ale pokud se naskytne druhá nemoc, díky které by nemohl např. na šachtě daný člověk pracovat, renta se mu ruší, ne? Ptám se kvůli přítele, který má od prosince pozastavenou rentu, protože měl plotýnky..doteď jedná komise a je vlastně bez příjmů, protože když jde na UP a soc. tak nedostane nic, vzhledem k tomu, že má na sebe napsanou chatu, tudíž má "majetek" (který samozřejmě prodat nechce). Toto mi v našem státě příjde opravdu směšné, protože mi příjde nelogické, aby někdo prodával chatu, v které ještě k tomu nyní bydlí...a stát ho nechá půl roku bez jakéhokoliv příjmu. Kdyby neměl našetřeno něco málo, tak opravdu netuším z čeho by žil :-( Také by mě zajímalo, zda je možné ji pak vyplatit zpětně (dle rozhodnutí) :-) Děkuji

Dobrý den,

trvání nároku na náhradu za ztrátu výdělku je negativně ovlivněno právě tím, že vzniklo obecné onemocnění, mezi které se ploténky zařazují. V důsledku toho se poměry poškozeného změnily, protože poškozený by ztratil zdravotní způsobilost vykonávat danou práci i tehdy, kdyby neutrpěl pracovní úraz. Máte tedy pravdu, že náhrada za ztrátu na výdělku po dobu pracovní neschopnosti, se ruší.