Pracovněprávní nároky: Práce o státních svátcích

Státní svátek

Dobrý den,mám dotaz ohledně práce v den státního svátku.Pracuji ve strojírenské firmě v nepřetržitém provozu a dočetl jsem se,že mi může zaměstnavatel nařídit práci i ve státní svátek pokud druh podnikání nedovoluje,aby byla výroba zcela odstavena.Co se blíže myslí tím druhem podnikání,které nedovoluje,aby byla výroba zcela odstavena?Jsou nějaké pevně dané kategorie,nebo o tom rozhoduje pouze zaměstnavatel? Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

dle zákoníku práce Vám zaměstnavatel může nařídit práci ve státní svátek v případě, žě pracujete například ve službách, které jsou důležité k uspokojování potřeb obyvatelstva. Dále také v případě, že pracujete v nepřetržitém provozu (tedy Váš případ), v dopravě nebo pokud se staráte jako ošetřovatel o zvířata.

Dále může být zaměstnanec do práce povolán kvůli inventuře, naléhavým opravám nebo nakládacím a vykládacím pracem. Mělo by však stále platit, že se jedná o činnosti, které nelze udělat v běžný den.

S pozdravem,