Pracovněprávní nároky: Práce o víkendech a přesčasy

Práce přesčas

Dobrý den, měl bych dotaz ohledně odpracování 150 hodin přesčasů. Zaměstnavatel tvrdí, že do těchto 150 hodin přesčasů nepočítá práce víkendu, pouze v týdnu. Co je na tom pravdy? Předem děkuji za odpověď

Celkový rozsah práce přesčas nesmí činit v průměru více než 8 hodin týdně v období, které může činit nejvýše 26 týdnů po sobě jdoucích. Nařízená práce přesčas nesmí u zaměstnance činit více než 8 hodin v jednotlivých týdnech a 150 hodin v kalendářním roce. Zákon pak neurčuje zaměstnavateli, na které dny v týdnu má zaměstnanci práci přesčas nařídit. Pro práci ve dny nepřetržitého odpočinku v týdnu (to je název pro soboty nebo neděle či jiné volné dny v týdnu podle rozvrhu směn) jsou v ustanovení § 91 zákoníku práce určitá omezení. V tyto dny může zaměstnavatel nařídit zaměstnanci jen výkon těchto nutných prací, které nemohou být provedeny v pracovních dnech