Pracovněprávní nároky: Práce přesčas nad rámec zákona

Práce přesčas

Dobrý den, zaměstnavatel nás žádá podepsat novou pracovní smlouvu, ve které máme souhlasit s prací přesčas nad rámec zákona (8hod týdně, 150 hod ročně). Může toto zaměstnavatel žádat? Platí toto ustanovení smlouvy, pokud ji podepíšeme?

Vážená paní,

přesčasy v rozsahu 8 hodin v jednotlivých týdnech a 150 hodin v kalendářním roce jsou zákoníkem práce povoleny. Zaměstnavatel toto ve smlouvě žádat může, ale práce přesčas (ať už nařízená či dohodnutá ve smlouvě) stejně nesmí překročit zákonné meze. Toto ustanovení smlouvy slouží především k tomu, že zaměstnavatel může žádat práci přesčas z jakýchkoli důvodu, pokud by šlo o nařízený přesčas, může zaměstnavatel nařídit přesčas pouze z vážných provozních důvodů. Jestliže tuto smlouvu podepíšete, připravte se na to, že může zaměstnavatel nařizovat přesčasy, kdy se mu zachce, pokud přitom dodrží zákonné meze, nemusí přitom vůbec řešit vážné provozní důvody – tedy zdůvodnění přesčasů.

S pozdravem Vaše nároky.cz