Pracovněprávní nároky: Práce přesčas před směnou i po

Práce přesčas

Zaměstnavatel vyžaduje nástup do zaměstnání 5 minut před a 5 minut ukončení směny, kdy nám předává informace z předchozí směny a hodnotí práci na naší směně. Máme nárok započítat tento čas jako přesčas?

Tato doba, kterou v zaměstnání strávíte mimo plánované směny, se dá skutečně považovat za práci přesčas. Jiná otázka ovšem je, zda Vám za tuto dobu náleží mzda. Pokud totiž je Vaše mzda sjednána již s přihlédnutím k práci přesčas podle § 114 odst. 3 zákoníku práce, nenáleží Vám ani mzda za tuto dobu, ani příplatek podle § 114 odst. 1. Mzda za tuto práci včetně příplatku by Vám tedy náležela pouze, pokud by Vaše mzda nebyla sjednána buď v pracovní smlouvě nebo ve vnitřním předpisu zaměstnavatele s přihlédnutím k práci přesčas.