Pracovněprávní nároky: Změna rozvržení směn

Práce přesčas

Dobrý den, může mi zaměstnavatel nařídit po dobu dovolené kolegů dvanactihodinove směny místo osmihodinovych? Jedná se jednou o pět dní v týdnu za sebou a po druhé pět dní v týdnu plus pět hodin v sobotu. Předem děkuji za odpověď.

Vážená paní, Vážený pane

Jakákoliv změna pracovního poměru, a to i pracovní doby, je nutná v písemné formě na základě dohody zaměstnance a zaměstnavatele. Zaměstnavatel může samozřejmě nařídit zaměstnanci práci přesčas, nicméně toto je možné pouze ve výjimečných případech a pouze v max. míře 8 hodin týdně. Jakákoliv práce nad tuto hranici musí být opět sjednána písemně. Obecně tak lze říci, že nejste povinen/povina takovouto práci nad rámec pracovní smlouvy konat.