Pracovněprávní nároky: Práce přesčas v době vyšetření u lékaře

Práce přesčas

Šéfka mi nařídila přesčas směnu, přitom ví už měsíc předem, že mám v ten den objednané dvě důležitá vyšetření u lékaře. Má na to právo a má právo po mě chtít potvrzenou propustku? když jsem se objednávala, tak to bylo ještě před měsícem v mém volnu.

Pěkný den,

práci přesčas může zaměstnavatel zaměstnanci nařídit jen z vážných provozních důvodů a to jen v souladu se Zákoníkem práce. Pokud tedy zaměstnavatel splní všechny podmínky dané Zákoníkem, pak neodpracování práce přesčas se posuzuje stejně jako neodpracování běžné pracovní doby. Z toho pak mohou plynout sankce, zaměstnavatel může případně posoudit věc jako porušení povinnosti zaměstnance, což by mohlo vést v krajním případě až k výpovědi. Proto je nutné dodat potvrzenou propustku k lékaři.