Pracovněprávní nároky: Práce ve státní svátek

Státní svátek

Dobrý den. Mám pracovní smlouvu na 40 hodin týdně a chodím na ranní směny. A můj dotaz zní: V případě, že jsem pracoval v den státního svátku který připadl na sobotu, mám nárok na příplatek za přesčas 25% a zárověn připlatek za státní svátek 100% a zárověn příplatek za práci o víkendu? Nebo se některé z příplatků vzájemně ruší?

Dobrý den,

v uvedeném případě je nutno posuzovat také to, zda máte pracovní dobu rozvrženou pružně, anebo máte stanovenou pevnou pracovní dobu a práci v sobotu je nutno považovat za přesčas také vzhledem ke stanovené týdenní pracovní době 40 hodin. Rovněž záleží na tom, zda pracujete na základě pracovní smlouvy, anebo máte uzavřenou pouze dohodu o práci konanou mimo pracovní poměr. V případě pracovní smlouvy se tyto příplatky obecně sčítají. Jestliže však vykonáváte práci na základě jedné z dohod, příplatky Vám ze zákona automaticky nenáleží.

S pozdravem,