Pracovněprávní nároky: Pracovní neschopnost a výpověď

Pracovní neschopnost Ukončení pracovního poměru

Dobrý den,od 2.1.2017 do 22.11.2017 jsem byla na PN,mám po operaci CMC kloubu palce prave ruky pro nestabilitu kloubu.Pracovala jsem 12 roků v riziku vibraci.Z tohoto důvodu mi byl přidělen inv.důchod 1.stupně.Jsem objednaná do Centa prac.lekařství pro podezření na nemoc z pov.Nyní mám nastoupit do zaměstnání,ale zaměstnavatel pro mě nemá vhodné místo.Prosím o radu,zda mám přistoupit na tříměsíční odstupné a odejit a zda v případě uznání Nsp mi bude zpětně doplacena doba,po kterou jsem byla v PN.Jěště mě čeká operace kloubu na levé ruce.Potřebovala bych poradit,jak mám postupovat,abych se nenechala okrast o peníze,na které bych mohla mít nárok.Velice Vám děkuji za radu.Heřmánková

Vážená paní Heřmánková,

rozhodné bude, jestli vám bude uznána nemoc z povolání. Pokud se tak stane, budete mít nárok na náhradu ztráty na výdělku.

To znamená, že pokud z důvodu nemoci z povolání budete muset vykonávat práci za nižší mzdu, bude Vám muset zaměstnavatel, u kterého nemoc z povolání vznikla dorovnat mzdu do původní výše. Zatím bych na Vašem místě na tříměsíční odstupné nepřistupovala, protože jestli Vám bude uznána nemoc z povolání vzniklá u současného zaměstnavatele a zaměstnavatel Vás nebude mít kam přeřadit, měla byste nárok na odstupné ve výši 12-ti násobku průměrného výdělku.

S pozdravem,