Pracovněprávní nároky: Pracovní neschopnost způsobená pracovním úrazem

Náhrada mzdy

Dobrý den měl jsem pracovní úraz 30.1.od 1.2 do 16.2.jsem byl na neschopence dělám 12tky a směny jsem měl 3,4,5,8,9,13 a 14.2.mam 35tis hrubého a hodinový průměr 203.Zamestnavatel mi zaplatil jen náhradu DPH za 56,5hodiny ve výši 5600.Tak bych chtěl vědět jak se to platí a za jaké dny.

Dobrý den,

obecně platí, že za prvé tři pracovní dny pracovní neschopnosti náhrada mzdy nepřísluší (tzv. karenční doba). Po uplynutí karenční doby je náhrada mzdy ve výši 60 % průměrného hodinového výdělku. Teprve od 15. dne pracovní neschopnosti náleží nemocenská, kterou vyplácí OSSZ (Okresní správa sociálního zabezpečení), kdy výše nemocenského za kalendářní den činí 60 % denního vyměřovacího základu.

Pokud je ovšem pracovní neschopnost způsobena pracovním úrazem, máte nárok na náhradu mzdy ve výši průměrného výdělku i za první tři dny pracovní neschopnosti a dorovnání 60 % náhrady a nemocenské do výše průmětného výdělku za celou dobu strávenou v pracovní neschopnosti.