Pracovněprávní nároky: Pracovní úraz a neschopenka

Pracovní úraz

Dobrý den, dne 2.10.2017 jsem v práci špatně šlápla a luplo mi v koleni, jela jsem na chirirgii, kde mám záznam lékaře, že půjde zřejmě o natržený meniskus. Poté jsemo berlích stále pracovala, mezitím následovalo vyšetření ortopeda, magnetická rezonance a nakonec operace kolene. Neschopenku mám od 17.10.17. Na ní jsem uvedla, že se jedná o pracovní úraz. Hraje nějakou roli ten čas, že neschopenka je až o 15dní déle, než kdy se mi to stalo ? Další dotaz mám, zaměstnavatl mi řekl, že do konce neschopnosti budu dostávat 60% mzdy s tím, že do 100% bude dorovnání až po ukončení neschopnosti, je to tak ?

Dobrý den,

Vámi popsaná problematika, tedy problematika pracovního úrazu (a povinnosti zaměstnavatele v souvislosti s ní) je upravena v zákoně č.262/2006 Sb., zákoník práce (dále jen „ZP“).

Důležitý pro Vaší situaci je fakt, že za pracovní úraz se nepovažuje zranění, které se přihodilo na cestě do zaměstnání a zpět, ale pouze poškození zdraví zaměstnance, došlo-li k němu při nebo pro plnění pracovních úkolů (upraveno v §§ 273 a 274 ZP). Zaměstnanec, který takovýto úraz utrpěl, má právo na to, aby mu zaměstnavatel nahradil zejména ztrátu výdělku po dobu pracovní neschopnosti. Dle § 271m odstavce 2 vyplácí zaměstnavatel náhradu za ztrátu na výdělku pravidelně jednou měsíčně, pokud nebyl dohodnut jiný způsob výplaty (což dle Vašeho zadání patrně nebyl).

Zmíněných 15 dnů by nemělo mít na situaci vliv, pokud jste práci vykonávala, náleží Vám normálně mzda a nároky výše zmíněné. Však vzhledem k tomu, že ve zmíněné oblasti práva se vyskytuje několik dalších proměnných, které mohou případ značně proměnit, doporučili bychom v případě Vašeho zájmu zadat případ přímo naší společnosti k posouzení.

S pozdravem

Vaše nároky