Pracovněprávní nároky: Pracovní úraz ve zkušební době

Pracovní úraz Zkušební lhůta

Dobry den Ve zkuseb.dobe se mi stal pr.uraz-poraneni slachy palec leva ruka. V pr.neschop. jsem od 10.2.2018. Jsem levak,slachu mam 2x operovanou, dynamicky aparat jsem si musela platit sama, kazdy 2 tyden dojizdim z decina do vysokeho n.J. Tam mi rekli,ze je to min. do konce kvetna,nez budu moct do prace. Mam strach,ze me za tak dlouhe marodeni ve zkusebce vyhodi. Mam mit placeno 100%, listky na penize jsem dolozila,zatim mi neprisla ani koruna. Na co mam narok? A jak zjistim, jak vysoke bude bolestne? Dekuji za odpoved. ela platit sama. Nyni

Dobrý den,

zaměstnavatel i zaměstnanec mohou zrušit pracovní poměr ve zkušební době z jakéhokoliv důvodu nebo bez uvedení důvodu. Zaměstnavatel nesmí ve zkušební době zrušit pracovní poměr v době prvních 14 kalendářních dnů trvání dočasné pracovní neschopnosti.

V případě pracovní neschopnosti Vám od zaměstnavatele náleží náhrady mzdy za 3-14. den trvání pracovní neschopnosti, a to ve výši 60% průměrného výdělku. Od 15. dne Vám poté náleží nemocenská. Dále máte v případě zaměstnavatelem uznaného pracovního úrazu nárok i na náhradu ztráty na výdělku po dobu trvání pracovní neschopnosti, která je stanovena jako rozdíl mezi průměrným hrubým výdělkem dosahovaným před vznikem škody a plnou výší náhrady mzdy nebo platu, a plnou výší nemocenského. Nárok Vám vzniká i na bolestné se stanovuje dle bodů, jejichž výši určí v posudku o bolestném lékař na oddělení pracovního lékařství. Ty se pak znásobí hodnotou ve výši 250,- Kč, na základě čehož vyplyne celková částka bolestného. Co se týče lístků, zde Vám vzniká nárok na náhradu za účelně vynaložené náklady spojené s léčením.

S pozdravem,