Pracovněprávní nároky: Pracovní úraz ve zkušební době

Pracovní úraz Zkušební lhůta

Dobrý den, prosím vás, chci se zeptat, jak postupovat. Pracovala jsem jako recepční v hotelu asi 14 dnů, ranní, odpolední do 23-24 hod, tzn. i noční. Dali mi výpověď ve zkušební době. Neměla jsem u pracovní smlouvy pracovní náplň. Zaměstnavatel v inzerci uvedl, že k funkci ještě patří výpomoc při akcích hotelu. Myslela jsem si i na pohovoru bylo zřejmé, že se jedná o jednorázovou výpomoc při nachystání nádobí a nějakých dóz na bufetovou snídani v banketce. Po nástupu jsem se dozvěděla, že budu snídaně nejen denně kompletně chystat s pohybem v kuchyni, ale je i někdy vařit, zdravotní průkaz po mě nechtěli, dále prodávat zmrzlinu, obsluhovat muzeum, včetně vylévání vody z vysoušeče v suterénu, žehlit prádlo hotelu, jezdit autem denně a rozvážet obědové menu po městě, při tom recepci uzavřít. /ŘP nevlastním, takže jsem to odmítla/. Brát a vyřizovat rezervace do lázní v suterénu hotelu. Stalo se, že jsem po odpolední směně, asi kolem půlnoci zvedla stůl ve dvou a utrpěla jsem úraz bederní páteře, o knize úrazů, kde je jsem nevěděla, začala jsem krvácet a úraz jsem dosud nenahlásila, protože mi zaměstnavatel odmítl vydat knihu úrazů a sepsat o úraze zápis, žádala jsem ho písemně, i jsem s ním osobně jednala. Úraz jsem nahlásila později e-mailem, když už bylo zřejmé asi po 10 dnech, že budu mít dlouhodobou nemocenskou s tím, ať si ho vytisknou a doloží do knihy úrazů. Zaměstnavatel úraz neuznal s tím, že byl nahlášený pozdě a nikomu jsem si nestěžovala, že jsem měla přizvat ke zvedání stolu strážného, který ovšem v té době nebyl v restauraci, poskytoval služby svatebčanům, protože personál hotelu se sebral a odjel, měli po službě a mě tam nechali bez pomoci, ačkoliv to měli udělat. Jsem od 25. 5. 2018 dosud na nemocenské se zády, bolestmi břicha a gynekol. problémy, už bez krvácení. Na nemocenské mám vyznačený pracovní úraz. Jak dále postupovat, prosím o radu, jsem matka samoživitelka, byla jsem ráda, že mám práci, v našem regionu nejde práci najít, mám víc, než 55 l, byla jsem nezaměst. více než rok a mám statut OZZ pro astma. Zaměstnavatele jsem několikrát i samotné zaměstnance slovně upozornila, že nemůžu zvedat těžké věci, přesto číšník mě nutil, abych s ním stoly zvedala a nosila asi 2x 3 stoly v minulosti a pak jsem 3 stoly odnosila po třetí a pomocnicí v kuchyni, nikdo jin ý tam už nebyl a tímto mi vznikly zdravotní problémy, na kt. mám neschopenku. Děkuji za brzkou odpověď, za jakoukoliv zprávu a pomoc. Přeji příjemný den, Stachová.

Dobrý den,

Vzhledem k tomu, že nebyl sepsán záznam o úrazu a zaměstnavatel tento odmítá uznat bylo by třeba prokázat, že se skutečně jednalo o pracovní úraz (např. svědci apod.). Pokud by se podařilo prokázat, že se jednalo o pracovní úraz, měla byste nárok na úhradu zejména bolestného (případně též ztížení společenského uplatnění), náhrady mzdy po dobu pracovní neschopnosti či nákladů na léčení nebo věcné škody.

Pro bližší posouzení Vaší situace si prosím zadejte případ.

S pozdravem Vaše nároky.cz