Pracovněprávní nároky: Pracovní úraz způsobený v zahraničí

Pracovní úraz

Dobrý den, Dne 2.4.2018 jsem byl pracovně v Belgii, kde jsem pro českou firmu předělával regály ve skladu na Dohodu o provedené práci. U jednoho regálu se mi špatně zkroutil palec a docela to bolelo tak jsem to nahlásil vedoucímu aby to zapsal do knihy úrazů. Ten mi řekl, že s sebou knihu úrazů nemá, a že zjistí u vedení jak má postupovat. Když jsem se ten večer ptal znovu kam to zapíšeme tak mi řekl, že neví. Druhý den ráno jsem psal e-mail přímo do firmy ve kterém jsem poslal i fotky mého zranění. V e-mailu jsem se ptal i na jiné věci, načež v odpovědi se zranění věnovala pouze mála část textu ve kterém bylo, že pokud mi zranění bránil dokončit zakázku tak, že mám odjet na své náklady zpět domů. Na další e-maily kde jsem se ptal zda je úraz zapsaný mi do dneška neodpověděli. Nicméně po návratu do česká a po návštěvě lékaře se ukázalo, že palec je nalomený a já mám minimálně na 14 dní sádru na ruce. Chci se Vás proto zeptat jak se proti tomu mohu či nemohu bránit? Všechnu konverzaci přes e-maily mám uloženou, zprávu od doktora mám doma. Předem děkuji za odpověď Jan Bláha

Dobrý den,

Ve Vašem případě se nejpravděpodobněji jedná o pracovní úraz, za který máte nárok na náhradu nemajetkové újmy vůči svému zaměstnavateli. To, že úraz nezapsal do knihy úrazů, Vám být na škodu nemůže, obzvláště pak, pokud máte k případu zmiňovanou dokumentaci. Záleží pak na Vás, jestli se se svým zaměstnavatelem nějak domluvíte, nebo nárok uplatníte soudní cestou.

S pozdravem,