Stát: Práva podílového vlastníka pozemku

Pozemky

Dobrý den, má maminka zdědila v dědickém řízení pozemky po svých rodičích. Problém je v tom, že oplocení (z doby mých prarodičů) maminčina pozemku z jedné strany je umístěno na parcele (328m2), kde jsou další 4 vlastníci. Ve výpise má maminka podíl 34/128. Nyní jeden z vlastníků dané parcely začíná dělat problémy. Jaká jsou práva mé maminky? Spočetla jsem, že její podíl dělá 26,56% dané parcely, tedy 87,11m2….to zhruba odpovídá ploše do které maminčin pozemek s plotem na dané parcele zasahuje. Musí maminka odstranit plot a posunout jej, když by to daný navrhovatel požadoval (vlastní 50% dané parcely)? Předem děkuji za odpověď Jana Malá

Vážená paní Malá,

v případě spoluvlastněného pozemku záleží na tom, na čem se domluví nadpoloviční většina, resp. vlastníci, kteří mají podíl nad 50%. Celkově je správa spoluvlastněné věci poněkud složitější téma. Jestliže by se v tomto případě jednalo o podstatné zhoršení věci (snížení hodnoty pozemků) musely by souhlasit dvě třetiny spoluvlastníků (museli by dohromady vlastnit 66,6% pozemků). V případě neshod může dojít až k soudnímu sporu, proto je vždy lepší se s ostatními spoluvlastníky dohodnout. Vaše paní maminka s odstraněním plotu samozřejmě souhlasit nemusí, může však dojít k přehlasování ostatními spoluvlastníky. Závěrem je třeba říci, že při podílovém spoluvlastnictví nelze dle podílu vypočítat reálnou plochu, která by Vaší mamince měla náležet. Její podíl vyjadřuje míru jakou se podílí na rozhodování o celém pozemku.

S pozdravem Vaše nároky.cz

Zpět do Stát