Pracovněprávní nároky: Pravidelná práce přesčas

Práce přesčas

Dobrý den, pracuji ve firmě jako operátor. Ve smlouvě mám úvazek na 40 hodin týdně. Po nás se ale chce už šestý týden, aby jsme chodili na povinný přesčas, který je vždy 2 dny v týdnu po 4 hodinách a to z důvodu, že si vzali víc zakázek, než můžeme plnit. Chtěla bych se zeptat, co znamená termín "zcela vyjímečně", protože se chceme nějak bránit. Spoustu žen, co u nás pracují mají malé děti a už jsme i všeobecně vyčerpaní. Víme i to, že tento stav bude trvat alespoň měsíc. Rozumíme tomu, že máme ve smlouvě 150 hodin přesčasu ročně, ale v zákoníku se píše jen ve vyjímečném případě. Chtěla bych to vysvětlit, protože si myslím, že tento případ není vyjímečný přesčas a zaměstnavatel by si měl zajistit pracovníky, když navýšil zakázky o víc než 100%. Děkuji za odpověď.

Dobrý den,
zaměstnavatel Vám může práci přesčas nařídit jen výjimečně a z vážných provozních důvodů. Nařízená práce přesčas nesmí činit více než 8 hodin v jednotlivých týdnech a 150 hodin v kalendářním roce. Nad tyto limity může zaměstnavatel požadovat práci přesčas jen na základě dohody se zaměstnancem.
Pojem výjimečně ani pojem vážné provozní důvody zákoník práce přesně nedefinuje. Co se týče pojmu výjimečně, jde o to, že práce přesčas nemůže být součástí plánovaného rozvrhu zaměstnavatele, a o tom, kdy se jedná o vážné provozní důvody, rozhoduje zaměstnavatel.