Pracovněprávní nároky: Pravidelné přesčasy

Práce přesčas

Jenže, u nás to je každý týden a někdy i v sobotu. Ale když mi to nařídí hodinu před koncem směny, nemám čas na to, abych si zařídila hlídání pro dítě. Jsem samoživitelka. A upozorňují, že jsou přesčasy pravidelné a dávají nám je rovnou do rozpisu směn.Děkuji za odpověď.V

K dotazu: https://www.vasenaroky.cz/poradna/narizeni-prace-prescas-hodinu-pred-koncem

Dobrý den,

pokud máte v rozpisu směn dopředu uvedenou směnu delší než 8 hodin, nejedná se o přesčas. O přesčas by je jednalo až v případě, kdy celková pracovní doba v jednom týdnu přesáhla 40 hodin. Poté můžete nad rámec 40 hodinové pracovní směny odpracovat maximálně 8 hodin přesčas, maximálně 48 hodin za týden.

Pokud Vám však zaměstnavatel často nařizuje přesčasy nad rámec naplánovaných směn, nikoliv mimořádně, jedná se o porušování jeho povinností. Můžete například podat podnět k Inspekci práce, který jednání zaměstnavatele prověří.

Pokud Vám zaměstnavatel nařídí přesčas, a vy již máte odpracovaných 48 hodin za kalendářní týden, nemusíte jeho pokyn uposlechnout, jak je uvedeno ve zmíněném článku.