Pracovněprávní nároky: Přepadení jako pracovní úraz

Pracovní úraz

Dobrý den, chtěla bych se informovat v březnu roku 2013 jsem byla přepadena se zbraní v ruce v práci. Dál jsem pracovala na stejném místě. Teď se u mě dostavil postraumatický stres kdy jsem zkolabovala a jsem v pracovní neschopsnosti.Mám dva zaměstnavatele 1. na HPP a 2.DOPČ , ale jedná se o stejnou práci v sázkové kanceláři.Zajímalo by mě, jestli se jedná o pracovní úraz a mám nárok na náhradu ušlého zisku mzdy? A jiná práva?Předem děkuji za zpracování a odpověď S pozdravem Jarmila

Dobrý den,

zákonnou definici pracovního úrazu nalezneme v § 380 zákoníku práce, kdy pracovním úrazem "je poškození zdraví nebo smrt zaměstnance, došlo-li k nim nezávisle na jeho vůli krátkodobým, náhlým a násilným působením zevních vlivů při plnění pracovních úkolů nebo v přímé souvislosti s ním."

Ve vámi uvedeném případě by se mohlo jednat o pracovní úraz, nicméně bude obtížné prokázat tzv. příčinnou souvislost mezi přepadením a posttraumatickým syndromem. Vzhledem k tomu, že se u Vás tento syndrom projevil až po 2 letech, bude obtížné prokázat, zda je tento syndrom opravdu důsledkem přepadení, nebo jej zapříčinily i jiné vlivy.

Rozhodně doporučuji problém nahlásit zaměstnavateli. Pokud by jej nechtěl uznat jako pracovní úraz (osobně si myslím, že se moc k tomu mít nebude), bylo by třeba nejdříve pořídit znalecký posudek, který by určil, jestli ona příčinná souvislost existuje. Až poté se dá uvažovat o uplatnění nároku na náhradu škody v soudním řízení.