Pracovněprávní nároky: Přeřazení na jinou práci bez souhlasu zaměstnance

Přeřazení na jinou pracovní pozici

Dobrý den.Zaměstnavatel mě plánuje přeřadit na jinou práci, ale ani se nezeptal jestli s tím budu souhlasit. Do firmy jsem nastoupil 1.2.2004. Smouvu jsem dostal na dobu určitou, na jeden rok a jako druh prace je v ní uvedeno: výrobce a zpracovatel skleněných vláken. Vykonával jsem práci - obsluha linky - převážně navíjecí a balící linky. Po jednom roce jsem dostal smlouvu na dobu neurčitou, ale smlouvu bohužel nemůžu najít a nevím přesně, jak je v ní formulována pracovní činnnost, ale pravděpodobně stejně. Zaměstnavatel taktéž naše pracovní smlouvy nemá uchovány, alespoň to tvrdí. Pracovní činnnost jsem vykonával stejnou - tedy obsluha navíjecí a balící linky. V květnu 2012 mě zaměstnavatel převedl na jinou práci a to: technik kontroly kvality - laborant. Sice se mě tenkrát neptali, ale změna mě nevadila a respektoval jsem to. Tuto profesi vykonávám do dnes. Musím dodat, že při každé změně mzdy dostáváme tzv. dohodu o smluvní mzdě, kde je uvedena moje profese, jako: technik kontroly kvality. Takových to dohod mám několik, dostal jsem vždy novou při změně mzdy. Jedná se o praci v nepřetržitém provozu, takže se to týká celkem čtyř lidí - na každe směně jednoho. V současné době nás zaměstnavatel plánuje přeřadit na jinou práci, pravděpodobně na obsluhu linky. Na naše místa už proběhlo výběrové řízení a mají na ně přijít 4 ženy. Zaměstnavatel totiž nemůže sehnat na pozici obsluhy linky pracovníky, tak jejich stav hodlá doplnit techniky kontroly kvality a za nás přijmout ženy - ty také byli ve výběrovém řízení upřednostńováni. Rád bych věděl, zda to může udělat bez našeho souhlasu, zda toto přeřazení můžu odmítnout. Dále by mě zajímalo a to hlavně z důvodu , že jsem ještě nenašel tu pracovní smlouvu na dobu neurčitou( a zaměstnavetel také ne ) a přesně nevím, jak je v ní formulována moje profese, jak důležité je mít pracovní smlouvu, kdyby mělo dojít k případnemu soudnímu sporu. Jestli je dúležitější, co je formulováno ve smlouvě, nebo skutečně vykonávaná práce. Současnou profesi vykonávám již šestým rokem a dokázat to mohu několika dohadami o smluvní mzdě, kde je formulována profese jako technik kontroly kvality. A také udaji, které jsou zadávány pod našim jménem a přihlášením v interních systémech firmy, kde z každého odebraného vzorku zadáváme naměřené údaje. Takže můžu přeřazení odmítnout ? A pokud ano, jak nejlépe postupovat ? Zaměstnavatel určitě bude chtít změny provést, protože náhradnice jsou již vybrány a připraveny od dalšího měsíce nastoupit. Za odpověď předem děkuji.

Dobrý den,

zaměstnavatel Vám bez Vašeho souhlasu nemůže nařídit vykonávat jiný druh práce než ten, který máte sjednán ve smlouvě, případně ten, s kterým jste již dříve, byť ne výslovně, souhlasil. Výkon takovéto práce můžete tedy odmítnout. Pokud by Vám byl v důsledku odmítnutí zrušen pracovní poměr, a v případě, že byste se proti tomu musel bránit soudní cestou, mohlo by být problematické prokázat bez pracovní smlouvy, že se nejedná o sjednaný druh práce. Stejně by tomu mohlo být v případě, kdy by se zaměstnavatel domáhal náhrady škody způsobené Vaším odmítnutím výkonu práce.

S pozdravem, Vašenároky.cz