Pracovněprávní nároky: Přeražení na jinou práci po doporučení podnikové lékařky

Přeřazení na jinou pracovní pozici

byla jsem u firemni lekarky na pravidelnou prohlidku,ta me preradila z 3 kategorie do 2,ja s jejim rozhodnutim nesouhlasim,mam lehky syndrom karpalniho tunelu na jedne ruce, ktery zjistili v roce 2015, ihned jsem se nechla sama preradit na jinou praci ktera mi vyhovuje,ted po 3letech vysetreni prokazalo ze se zdravotni stav nezmenil ,presto me preradili na mene placenou praci,muzu s tim neco udelat?na neurologiji mi rekli ze to na nemoc z povolani neni,dekuji

Dobrý den,

Pokud je převedení na jinou práci oprávněné, avšak za tuto práci přísluší nižší mzda nebo plat, náleží za dobu převedení doplatek ke mzdě nebo platu do výše průměrného výdělku, kterého jste dosahovala před převedením pouze v zákonem stanovených případech – co se týče zdravotní způsobilosti, tak pouze v případě stanoveném z důvodů ohrožení nemocí z povolání nebo dosáhl-li zaměstnanec na pracovišti určeném rozhodnutím příslušného orgánu ochrany veřejného zdraví nejvyšší přípustné expozice podle zvláštního právního předpisu, nebo podle lékařského posudku vydaného poskytovatelem pracovně-lékařských služeb nebo rozhodnutí příslušného orgánu ochrany veřejného zdraví v zájmu ochrany zdraví jiných fyzických osob před infekčním onemocněním.

Pokud jste dle lékařského posudku vydaným poskytovatelem pracovně-lékařských služeb vzhledem ke svému zdravotnímu stavu pozbyla dlouhodobě způsobilost konat dosavadní práce, je zaměstnavatel ze zákona povinen převést zaměstnance na jinou práci. To platí i tehdy jestliže nesmíte podle lékařského posudku vydaného poskytovatelem pracovně-lékařských služeb nebo rozhodnutí příslušného správního orgánu, který lékařský posudek přezkoumává, dále konat dosavadní práci pro pracovní úraz, onemocnění nemocí z povolání nebo pro ohrožení touto nemocí, anebo dosáhla-li jste na pracovišti určeném rozhodnutím příslušného orgánu ochrany veřejného zdraví nejvyšší přípustné expozice. Pokud s posudkem pracovního lékaře nesouhlasíte, navrhněte jeho přezkum, pak je poskytovatel povinen postoupit spis s návrhem na přezkoumání příslušnému správnímu orgánu, jímž je krajský úřad.

S pozdravem,