Pracovněprávní nároky: Přesčasy při péči o postižené dítě

Práce přesčas

Dobrý den chci se zeptat zda mi může zaměstnavatel nařídit přesčasy když mám postižené dítě.

Dobrý den,

Podle § 93 odst. 2 zákoníku práce může zaměstnavatel zaměstnanci nařídit práci přesčas jen z vážných provozních důvodů. Zaměstnavatel povinen přihlížet při zařazování zaměstnanců do směn též k potřebám zaměstnankyň a zaměstnanců pečujících o děti. Požádá-li zaměstnankyně nebo zaměstnanec pečující o dítě mladší než 15 let nebo zaměstnankyně nebo zaměstnanec, který prokáže, že převážně sám dlouhodobě pečuje o převážně nebo úplně bezmocnou fyzickou osobu, o kratší pracovní dobu nebo jinou vhodnou úpravu stanovené týdenní pracovní doby, je zaměstnavatel povinen vyhovět žádosti, nebrání-li tomu vážné provozní důvody (viz. § 241 zákoníku práce).

S pozdravem

Vaše Nároky.cz