Pracovněprávní nároky: Přesčasy ve výplatnici

Práce přesčas

Dobrý den, musí mi zaměstnavatel do výplatnice psát přesčasy? Mám zhruba 30hod přesčas každý měsíc, ovšem toto ve výplatnici nikdy není/kolonka přesčas je 0/a tyto hodiny mi proplatí v os.ohodnocení, prémiích atd. Děkuji

Dobrý den,

především záleží, jakou máte se zaměstnavatelem dohodu a zda máte přesčasy stanoveny v pracovní smlouvě. Práci přesčas je možné nařizovat jen výjimečně a pouze z vážných provozních důvodů. Limit přesčasů je stanoven na 150 hodin za kalendářní rok, který by měl být stanoven v pracovní smlouvě a nesmí být překročen, jinak by zaměstnavateli hrozila vysoká pokuta. Dále je třeba si dát pozor, jakým způsobem je sjednaná mzda v pracovní smlouvě, neboť mzda již může zahrnovat odměnu za práci přesčas a poté může zaměstnavatel požadovat práci přesčas bez nároku na jakoukoliv další odměnu. Také neuvádíte, zda nemáte za hodiny odpracované přesčas poskytnuto náhradní volno, kdy za jednu hodinu práce přesčas náleží jedna hodina volna. Pokud se Vás však žádný z uvedených bodů netýká, poté by na výplatní pásce měly být tyto hodiny uvedeny v kolonce práce přesčas až do výše 150 hodin za kalendářní rok a za odpracované hodiny náleží příplatek ve výši minimálně 25 procent průměrného výdělku.