Pracovněprávní nároky: Přesčasy za zaučování nového člověka

Práce přesčas

Dobrý den, od ledna loňského roku jsem v práci zaučovala novou kolegyni. Museli jsme za pracovní dobu udělat práci za dvě ale jelikož nová kolegyně nebyla ještě tak rychlá, museli jsme zůstávat práci přesčas bez nařízení zaměstnavatele ale zároveň jsme nemohli odejít dokud nebylo hotovo jinak za to sankce /roznos pošty/ . Zaměstnavatel platí práci přesčas jen když podle něj dostaneme práci navíc. Zaučování nového člověka práce navíc podle mě je. Je možné se snažit dostat od zaměstnavatele nezaplacené přesčasy?

Dobrý den,

pokud prokazatelně zůstáváte v práci déle, máte samozřejmě nárok na proplacení času, který jste v zaměstnání strávila. Touto situací se rozumí jak přímo nařízený přesčas, tak přesčas, který „vyplyne z okolností“ pokud Vám zaměstnavatel neumožní ukončit práci v běžnou dobu. Pokud ovšem máte v pracovní smlouvě sjednanou v pracovní smlouvě mzdu s přihlédnutím k přesčasům, může být situace poněkud odlišná. Bez možnosti nahlédnout do Vaší pracovní smlouvy Vám bohužel nedokážeme přesněji poradit. V případě, že jednání zaměstnavatele považujete za protiprávní, můžete také podat podnět na příslušný Inspektorát práce, který Vaši situaci prošetří.