Pracovněprávní nároky: Příplatek za svátek

Státní svátek

Dobrý den, měla bych taky dotaz ohledně svátků a dovolených. Pokud má zaměstnanec mzdu rozdělenou na základní mzdu a osobní ohodnocení (nebo prémie či ostatní příplatky) zda může zaměstnavatel snížit základní mzdu tak aby zaměstnanec nedostal 100% příplatek za svátek apod. Děkuji

Dobrý den,

výše osobního ohodnocení je pouze v rukou zaměstnavatele, a pokud nemáte v pracovní smlouvě, či kolektivní smlouvě, uvedenou výši základní mzdy, teoreticky může tuto výši upravovat a snížit ji až na výši minimální mzdy. Nicméně se může jednat o přinejmenším pochybné jednání. Můžete podat podnět na příslušný Inspektorát práce, který chování Vašeho zaměstnavatele prošetří.