Pracovněprávní nároky: Příplatky při práci na dohodu

Příplatky

Dobrý den. Pracuji na DPP. Sjednanou odměnu mám ve výši 100,-Kč / hodinu. Sloužím i noční, víkendy, svátky. Odměna nepřesahuje 10.000,-Kč. Vztahuje se i na dohody příplatek za noční, svátek apod? A pokud příjem z dohody nepřesahuje 10.000,-Kč, co mi tak daný zaměstnavatel může srážet, když se zálohy na pojištění ani daň neodvádí? Děkuji za odpověď.

Vážená paní,

za práci na dohodu náleží zaměstnanci pouze odměna z dohody, příplatky nikoliv. Co se týče strhávání z platu, pokud činí odměna z dohody o provedení práce 10 000 Kč měsíčně včetně a poplatník nepodepsal prohlášení k dani, zdaňuje se taková dohoda 15% daní. Při výši odměny do 10 000 Kč včetně spolu s podepsaným prohlášením k dani je odváděna daň zálohová. Podepsaným prohlášením k dani si může poplatník uplatnit slevy na dani (základní slevu na poplatníka, na studenta atd.) případně daňové zvýhodnění na vyživované děti.