Pracovněprávní nároky: Prodej firmy a nárok na odstupné

Odstupné

dobrý den. Jsem dlouhodobě nemocná a během mé nemoci majitel firmu prodal. Zůstala jsem u bývalého majitele, pracuji tam asi osm let a mám smlouvu na dobu neurčitou. Do nové firmy ze zdravotních důvodů nastoupit nemůžu a není tam práce která by odpovídala mému zdravotnímu stavu. V červenci mi bude neschopenka ukončena a já nevím jak se mám zachovat abych dostala odstupné.

Dobrý den,

co se týče přechodu práv a povinnosti z pracovněprávních vztahů, reflektuje Vaši situaci zákoník práce v ustanovení § 339a. To stanoví, že pokud výpověď zaměstnance byla podána ve lhůtě 2 měsíců ode dne nabytí účinnosti přechodu práv a povinností z pracovněprávních vztahů nebo nabytí účinnosti přechodu výkonu práv a povinností z pracovněprávních vztahů, nebo byl-li pracovní poměr zaměstnance v téže lhůtě rozvázán dohodou, může se zaměstnanec u soudu domáhat určení, že k rozvázání pracovního poměru došlo z důvodu podstatného zhoršení pracovních podmínek v souvislosti právě s tímto přechodem. Došlo-li tedy k rozvázání pracovního poměru právě z důvodu výše uvedeného a přiznaného – podstatné zhoršení pracovních podmínek, přiznává zákon zaměstnanci právo na odstupné.

Co se týče zdravotního hlediska, odstupné náleží zaměstnanci pouze v případě výpovědi od zaměstnavatele či dohody z důvodu, že zaměstnanec podle lékařského posudku vydaného poskytovatelem pracovnělékařských služeb nebo rozhodnutí příslušného správního orgánu, který lékařský posudek přezkoumává, nesmí dále konat dosavadní práci pro pracovní úraz, onemocnění nemocí z povolání nebo pro ohrožení touto nemocí, anebo dosáhl-li na pracovišti určeném rozhodnutím příslušného orgánu ochrany veřejného zdraví nejvyšší přípustné expozice.