Pracovněprávní nároky: Prodloužení pracovní neschopnosti

Pracovní neschopnost

Dobrý den, Neschopenka 380 dní mi končí 13.02.2018.Chci požádata o její prodloužení OSSZ.Mám o tom dát vědět zaměstnavateli?Pokud nebude prodloužení schváleno, chtěla bych dát výpověď ze zdravotních důvodů.Předpokládám, že by posudkový lékař do zprávy uvedl, že nejsem schopná vykonávat nynější práci ( nebo mám o to požádat?) Zaměstnavatel mi totiž nemůže nabídnout přeřazení na jinou práci, můj problém spočívá v dojíždění do Prahy každý den. Nechci žádat o plný ID, mám1.st.ID a chtěla bych pracovat.Jeho vyjádření bych měla zaslat zaměstnavateli včetně výpovědi dohodou ze zdravotních důvodů k nějakému dni?Kdyby to bylo dohodou, musím se k jejímu podpisu dostavit osobně? Nejraději bych vše vyřídila poštou. Děkuji za odpověď. S pozdravem Dana Lovásová

Vážená paní Lovásová,

pokud došlo k uplynutí podpůrčí doby v délce 380 dní, může se posudkový lékař ve výjimečných případech rozhodnout o přiznání dávky, pokud by se domníval, že byste mohla být v krátké době uschopněna (nejdéle v době do 350 dnů). Tento orgán je povinen rozhodnout bez zbytečného odkladu, nejpozději však do 30 dnů od podání Vaší žádosti. Zákon tedy výslovně neupravuje termín, kdybyste měla o prodloužení požádat. Počítejte však s tím, že ČSSZ má na rozhodnutí 30 dní. Uvedení Vaší zdravotní neschopnosti dále vykonávat práci v posudku posudkovým lékařem by hrálo roli v případě, kdyby jste chtěla následně po zamítnutí okamžitě zrušit pracovní poměr. To lze, pokud podle lékařského posudku vydaného poskytovatelem pracovně lékařských služeb nebo rozhodnutí příslušného správního orgánu, který lékařský posudek přezkoumává, nemůže dále konat práci bez vážného ohrožení svého zdraví a zaměstnavatel mu neumožnil v době 15 dnů ode dne předložení tohoto posudku výkon jiné pro něho vhodné práce. Zaměstnanci, který okamžitě zrušil pracovní poměr, přísluší od zaměstnavatele náhrada mzdy nebo platu ve výši průměrného výdělku za dobu, která odpovídá délce výpovědní doby.

Vzhledem k tomu, že neznám všechny souvislosti, jestli máte již zajištěnou jinou další práci, jaká je vaše diagnóza, jaký máte vztah se zaměstnavatelem atd., těžko soudit, co je pro vás v tuto chvíli lepší. Pokud nemáte zdravotní potíže v souvislosti s pracovním úrazem nebo nemocí z povolání, připadají v úvahu dvě výše zmíněné možnosti Ukončení pracovního poměru dohodou případně okamžité zrušení pracovního poměru. „Výpověď dohodou“ není termín objevující se v českém právním řádu. Buď se jedná o výpověď, nebo o dohodu. Pokud jde o fyzické dostavení se k podpisu, tak zákon si klade pouze podmínku písemnosti, tedy pokud se se zaměstnavatelem dohodnete na zaslání podepsaných dokumentů je to čistě vaše věc.