Pracovněprávní nároky: Prokázání nemoci z povolání

Nemoc z povolání

Dobrý den,chtěla bych se zeptat.Syn pracuje v kovárně.Má problémy se štítnou žlázou,Je možné,aby to byla nemoc z povolání a v případě,že ano,jak má postupovat.Musí odejít z práce ze zdravotního důvodu? Děkuji za odpověd, s pozdravem Dana

Dobrý den,

syn musí navštívit poskytovatele pracovně lékařských služeb, který určí, zda se jedná o nemoc z povolání, či nikoliv. Poté vystaví synovi zprávu o nemoci z povolání, na základě které může syn žádat o náhradu za ztrátu na výdělku od zaměstnavatele (tzv. rentu). Pokud již nebude schopen vykonávat současnou práci, bude jej zaměstnavatel povinen přidělit na jinou práci, popř. dát synovi výpověď, při které bude synovi náležet odstupné