Ostatní: Promlčecí lhůta u dluhu

Ostatní

Dobrý den, ráda bych se informovala jaké mám právo.. Měla jsem dluh u operátora po 6 letech (letos) mne kontaktoval telekomunikační úřad. Domáhá se zaplacení částky dluhu 9 770 Kč. Plus úroky za 6 let kolem 20 tis. Na telekomunikační úřad navrhovatel podal v roce 2004 až nyní se ozval (po 2 letech tel.úřad). Odvolala jsem se z důvodu promlčovací doby a také o žádném dopisu či kontaktu od navrhovatele jsem nedostala. Můj navrh byl zamítnut. Mám orávo žádat po tele. úřadu peníze, když začal rešit až po 2 letech? Díky tomu musím platit 2 roky úroky... Děkuji N.

Pokud celá dlužná částka vznikla před 6 lety, můžete se domáhat promlčení, jelikož promlčecí lhůta je v tomto případě 3 roky (pozor, u operátorů bývá někdy zvykem uzavřít smlouvu podle obchodního zákoníku a promlčecí doba je pak 4 roky). Pokud však vznikla před dvěma lety, není tento nárok promlčen, tudíž se promlčení nelze domáhat.

Zároveň věřitel může tento nárok uplatnit kdykoliv v průběhu těchto tří let a je to pouze na jeho vůli. Co se pak týká délky řízení, obávám se, že dva roky nejsou dostatečné pro označení za průtahy v řízení.

Zpět do Ostatní