Ostatní: Promlčení u půjčky

Promlčecí doba

Bratr si půjčil s kamarádem, společně a nerozdílně, nějaké peníze od maminky. Stalo se tak v 11/2012, a peníze si půjčili za účelem podnikání. Bohužel bratr zemřel v 01/2015, a nám trvalo hodně dlouho než jsme byly s maminkou schopny něco řešit. Je možné ještě nyní, možná i soudně, žádat o nějaké plnění z této půjčky? Předem děkuji za odpověď

Dobrý den,

v uvedeném případě záleží na tom, za jakých podmínek byla půjčka poskytnuta a do kdy měly být peníze Vaší mamince vráceny. Od tohoto okamžiku poté začala běžet promlčecí doba, která trvá 3 roky. Promlčením následně zaniká nárok – tzn. možnost úspěšně uplatnit toto právo u soudu v případě, kdy by dlužník promlčení namítl. Právo na plnění z půjčky však nezanikne, pouze se přemění na právo naturální, a proto by se v případě vrácení částky vydlužitelem (osobou, která si peníze půjčila) nejednalo o bezdůvodné obohacení.

S pozdravem,

Vaše nároky.cz

Zpět do Ostatní