Bydlení: Pronájem bytu neplatiči

Pronajatý byt

Dobrý den, tři roky pronajímáme byt paní s malým dítětem. Smlouvu podepisujeme vždy na dobu jednoho roku. Již loni měla 2x problém se včasným zaplacením nájmu, ale vždycky to se krátkým zpožděním doplatila. V tuto chvíli však dluží již 2,5 nájmu. Telefenony nebere, občas odpoví na sms. Smlouva končí k 30.11.17. Musíme ji ještě písemně (doporučeným dopisem) vyzívat aby byt vyklidila? A jaká je pak lhůta pro vyklizení bytu? Předem děkuji za odpověď.

Dobrý den,

v případě smlouvy na dobu určitou nájem skončí uplynutím doby, na který byl sjednán. Vždy je samozřejmě lepší na tuto skutečnost nájemce upozornit, neboť v případě, že nájemce užívá byt i po uplynutí doby, na kterou byl nájem sjednán a pronajímatel jej na toto do 3 měsíců neupozorní, má se za to, že nájem byl opět sjednán za stejných podmínek.

Dle § 2292 Obč. zákoníku nájemce odevzdá byt pronajímateli v den, kdy nájem končí, nejpozději do 30 dnů od skončení nájmu (pokud není vyzván).

V případě, že tak nájemce neučiní, máte právo do bytu vstoupit a jeho věci z bytu vystěhovat a uskladnit na nájemcovi náklady, neboť by se jednalo o neoprávněné užívání cizí věci.

S pozdravem
Vaše nároky.cz

Zpět do Bydlení