Pojišťovny: Proplacení bolestného a náhrada mzdy

Plnění pojišťovnou

Dobry den.Mam dotaz.23.6.2015 me uznaly nemoc s povolani.Neschopenka trvala od 23.4.do 30.10.2015.Ale prac.smlouvu jsem mela na dobu urcitou do 31.8.2015.Pak uz me smlouvu neprodlouzili.Pojistovna me vyplatila bolestne a nahradu mzdy v dobe PN od 24.4.2015 do 31.8.2015.Je to spravne?A co ty dva mesice co trvala neschopnost?A jeste se chci zeptat.Nahrada mzdy po ukonceni PN a renta se pocita od kdy do kdy a musim zadat sama byvaleho zamestnavatele,nebo se me ozve sam.Jak zjistim ze vypocet je v poradku.Mam exekuce.Castku kterou jsem mela dostat za nahradu mzdy me celou vzaly a nedaly ani korunu a bez upozorneni poslaly na exekuce.Mohou to udelat i ted,jednali spravne?Budu vdecna za odpoved.Reruchova.

Vážená paní Reruchová

Tento postup není správný. Je třeba se obrátit na zaměstnavatele a vše dořešit s ním. Stejně tak je v této době zaměstnavatel povinen doplácet ztrátu na výdělku. Náhrada mzdy po skončení pracovní neschopnosti Vám náleží od skončení PN až do důchodového věku. Její výše se odvíjí od výše mzdy, kterou jste pobírala před úrazem a výší mzdy po úraze. Nejlepším postupem bude zaslat zaměstnavateli žádost o výplatu a smluvně toto ošetřit. Exekutor může zabavit částku, která Vám byla vyplacena navíc, nesmí však nikdy zabavit hotové peníze do částky odpovídající dvojnásobku životního minima jednotlivce podle zvláštního právního předpisu, což nyní pro jednotlivce představuje cca částku 6.280,- Kč ( k této je nutno připočíst i nezaopatřené děti, což je cca 2000 na dítě).

S pozdravem, Vaše nároky