Pracovněprávní nároky: Proplacení diet při uznání nemoci z povolání

Nárok na diety

Zdravím, jsem zaměstnán jako řidič MKD, v květnu tohoto roku jsem se při výkonu zaměstnání (služební cesta do Španělska) nakazil virem Legionela. Od 28.5. jsem v PN. V současné době jsem stále v léčení pro dušnost. Nemoc z povolání je nyní v šetření. Vzhledem k tomu, že velkou část mé mzdy tvoří stravné za pobyt zahraničí (diety), zajímalo by mne zda mi v případě uznání nemoci z povolání zaměstnavatel proplatí předpokládané diety. Děkuji za odpověď s pozdravem S. J.

Dobrý den,

Zákoník práce uvádí § 271b/1 : „Náhrada za ztrátu na výdělku po skončení pracovní neschopnosti nebo při uznání invalidity přísluší zaměstnanci ve výši rozdílu mezi průměrným výdělkem před vznikem škody a výdělkem dosahovaným po pracovním úrazu nebo po zjištění nemoci z povolání s připočtením případného invalidního důchodu pobíraného z téhož důvodu.“ V případě nemoci z povolání by se tak mělo vycházet z průměrné mzdy jehož součástí však diety stejně jako stravné bohužel nejsou.

S pozdravem

Vašenároky.cz