Pracovněprávní nároky: Proplacení doprovodu rodiného příslušníka

Lékař

Dobrý den, chtěla bych informaci ohledně doprovodu rod. příslušníka k lékaři. Jedná se o otce 86, který potřebuje doprovod na vyšetření mimo místo trvalého bydliště. Já mám pružnou praconí dobu. Mám nárok na proplacení celého dne, nebo musím nadělat hodiny nad jádro pracovní doby což je od 8:30- 13:30. Děkuji

Vážená paní

Pracovní volno k doprovodu rodinného příslušníka do zdravotnického zařízení k vyšetření nebo ošetření při náhlém onemocnění nebo úrazu a k předem stanovenému vyšetření, ošetření nebo léčení se poskytne na nezbytně nutnou dobu, nejvýše však na 1 den, byl-li doprovod nezbytný a uvedené úkony nebylo možno provést mimo pracovní dobu. Pokud tedy doložíte vše potřebné a potřebná doba k vykonání návštěvy lékaře přesahuje Vaši pevně stanovenou prac. dobu, máte zákonný nárok na volno s proplacením mzdy.