Pracovněprávní nároky: Proplacení dovolené

Dovolená Mateřská Nemocenská

Dobrý den, jsem momentálně na nemocenské. 24.11. nastupuji na mateřskou dovolenou a nevím, zda si zažádat o proplacení zbývající nevybrané dovolené před nástupem na mateřskou nebo po skončení mateřské a nástupu na rodičovskou dovolenou. Na internetu se informace rozcházejí a naše personalistka také neví. Děkuji za odpověď B.

Dobrý den,

obecně lze říci, že je jedno, kdy si dovolenou vyčerpáte, neboť Vám tato dovolená nepropadá. Zákoník práce totiž výslovně upravuje, že nemůže-li být dovolená vyčerpána z důvodu mateřské nebo rodičovské dovolené, je zaměstnavatel povinen určit dobu čerpání této dovolené po skončení těchto překážek v práci.

Záleží tedy na Vás, jestli si dovolenou vyčerpáte před nástupem na mateřskou či rodičovskou dovolenou nebo až po skončení těchto překážek v práci.

Ovšem v případě, že zaměstnavatele požádáte, aby Vám dovolená navazovala bezprostředně na skončení mateřské dovolené, je Vám zaměstnavatel povinen podle zákoníku práce vyhovět.