Pracovněprávní nároky: Proplacení dovolené po skončení pracovního poměru

Dovolená Ukončení pracovního poměru

Dobrý den, chtěla bych se zeptat ohledně nároku na proplacení dovolené po skončení pracovního poměru. Pracovní poměr trval od roku 2014, od konce října 2017 jsem v pracovní neschopnosti. 31. 12. 2017 mi skončila smlouva na dobu určitou, stále jsem na neschopence a zbylo mi tak 11 dní nevyčerpané dovolené, kterou mi zaměstnavatel dosud nevyplatil. Po telefonátu se zaměstnavatelem mi bylo řečeno, že mi dovolenou proplatit nemůžou, jelikož už nejsem zaměstnanec. Mám nějaký nárok na proplacení dovolené, nebo dovolená propadne? Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

jestliže zaměstnavatel neurčil dobu čerpání dovolené v době, kdy ještě pracovní poměr trval, je (popř. byl) povinen Vám ji při skončení pracovního poměru proplatit. Dovolená tedy nijak nepropadne, avšak může dojít k promlčení tohoto nároku, a to po uplynutí 3 let ode dne, kdy Vám měla být náhrada mzdy za nevyčerpanou dovolenou proplacena.

S pozdravem,