Pracovněprávní nároky: Proplacení dovolené po ukončení mateřské

Dovolená

Dobry den, chci se zeptat, jak urcujou nebo pocitaj proplaceni dovolene po skonceni materske? 12.4.2016 jsem musela kvuli tehotenstvi na neschopenku, kvuli skodlivymu prostredi a od 9.10. jsem sla na materskou, 22.4. mi skoncila materska a vyplatili mi tedka jen 4000,- za dovolenou, mela jsem vycerpany jen 3 dny. Prijde mi to teda hodne moc malo a nesmysl :-o Predem dekuji za odpoved

Vážená paní,

rodič má nárok na dovolenou za celý kalendářní rok, pokud u zaměstnavatele odpracoval v kalendářním roce alespoň 60 dnů, a to za podmínky nepřetržitého trvání pracovního poměru u téhož zaměstnavatele. Jestliže pracovní poměr netrval nepřetržitě po dobu celého roku, má nárok na poměrnou část. Poměrná část dovolené činí za každý celý kalendářní měsíc nepřetržitého trvání téhož pracovního poměru 1/12 dovolené za kalendářní rok. Za výkon práce se z hlediska nároku na dovolenou považuje mj. i mateřská dovolená, takže předpoklad 60 odpracovaných dnů by měl být splněn. Náhrada mzdy navíc náleží zaměstnanci pouze v případě skončení prac. poměru. Nevyčerpanou dovolenou byste tudíž měla mít převedenou do následujícího kalendářního roku a v tomto ji vyčerpat. V případě, že si o dovolenou požádáte po skončení mateřské, je zaměstnavatel povinen Vám tuto poskytnout.