Pracovněprávní nároky: Proplacení lékaře mimo pružnou pracovní dobu

Lékař

Dobrý den. Situace. Moje pracovní doba je od 7-15:30 hod. Když navštívím lékaře v 7 hodin ráno a do práce dojdu v 9 hodin, měl bych mít zaplaceny 2 hodiny lékaře. Zaměstnavatel mi však tvrdí, že mi zaplatí lékaře jen v době tzv. pružné pracovní doby mezi 8-14:30 hod.?Zbytek si musím naddělat. Má na to zaměstnavatel právo?Ve smlouvě nemám nic o pružné pracovní době.Děkuji s pozdravem Grym M.

Pracovní doba může být sjednána jak smlouvou, tak interní směrnicí. Pokud tato umožňuje pružné rozvržení pracovní doby, uplatní se § 97/1 ZP, který říká: „Překážky v práci na straně zaměstnance při pružném rozvržení pracovní doby se posuzují jako výkon práce jen v rozsahu, ve kterém zasáhly do základní pracovní doby.“
Znamená to, že pokud překážka v práci na nezbytně nutnou dobu spadne celá do základní pracovní doby, posuzuje se celá jako výkon práce (celá se započte do pracovní doby jako odpracovaná). Jestliže taková překážka spadne celá do volitelných úseků pružné pracovní doby, posuzuje se jako omluvená, ale není výkonem práce a nezapočítává se do pracovní doby. Z toho vyplývá, že zaměstnanec musí tuto překážku napracovat ve volitelných úsecích tak, aby odpracoval stanovenou týdenní pracovní dobu. Pokud taková překážka v práci na straně zaměstnance spadne z části do základní pracovní doby a z části do volitelného úseku pružné pracovní doby, posuzuje se každá část podle výše uvedeného.