Pracovněprávní nároky: Proplacení mzdy za čas doprovodu rodinného příslušníka

Lékař

Dobrý den, Prosim Vás o informaci ohledně doprovodu rodinného příslušníka k lékaři. Ja i moje žena pracujeme ve stejne firmě a žena je objednána na chirurgický zákrok do nemocnice mimo okres.Máme u zaměstnavatele nárok na paragrafy?Máme oba ranní směnu.Děkuji

Dobrý den,

ano, máte nárok na doprovod rodinného příslušníka do zdravotnického zařízení k vyšetření nebo ošetření při náhlém onemocnění nebo úrazu a k předem stanovenému vyšetření, ošetření nebo léčení. V případě doprovodu vám náleží pracovní volno nejvýše na nezbytně nutnou dobu, avšak nejvíce na dobu jednoho pracovního dne. A to za předpokladu, že doprovod byl nezbytný a uvedené lékařské úkony nebylo možnost provést mimo pracovní dobu. Na druhou stranu vám zaměstnavatel může a nemusí zaplatit náhradu za mzdy. Je zde právě rozdíl, zda čerpáte ošetřovné z nemocenského pojištění nebo ne. Pokud nečerpáte, máte za tuto dobu nárok za náhrada mzdy.