Pracovněprávní nároky: Proplacení nevyčerpané dovolené

Dovolená

Dobrý den, prosím o radu jestli mám nárok na proplacení nevyčerpané dovolené. od 1.8.2014 do 10.7.2016 jsem byla zaměstnána a nikdy jsem si nevybírala dovolenou, ale po skončení pracovního poměru mi bylo proplaceno jen 10dní z nároku v roce 2016. S tím , že stará dovolená mi propadla. Děkuji za odpověď. Dana K.

Vážená paní K.
v jednom kalendářním roce máte ze zákona nárok na 4 týdny řádné dovolené, jestliže jste v daném odpracovala alespoň 60 dní u jednoho zaměstnavatele. V případě neodpracování celého roku, náleží Vám poměrná část dovolené za každý měsíc nepřetržitého pracovního poměru jedna dvanáctina. Jestliže dovolenou nevyčerpáte v daném roce, přesunuje se Vám tento počet nevyčerpané dovolené do dalšího kalendářního roku, do jehož konce musí být vyčerpána, jinak Vám zaniká nárok na její čerpání. Jestliže jste ukončila poměr v tomto roce, tedy v roce 2017, náleží Vám 4 týdny řádné dovolené za kalendářní rok 2016. Jestliže ukončíte pracovní poměr a nevyčerpala jste tuto řádnou dovolenou, náleží Vám za ni finanční náhrada v její reálné výši.