Pracovněprávní nároky: Proplacení plánovaných zákroků u zubaře

Lékař

Dobrý den,mám plánované zákroky u svého zubaře.Z důvodu volnejch termínu,musím na zákroky i v pracovní době.V měsíci to bude asi 16 hodin.V práci mi bilo sděleno,že proplaceno budu mít jen 4hod.Prej podle zákona.Je to pravda?Mimo pracovni dobu nejsou volné terminy.Dekuji za info Richard

Dobrý den,

zaměstnanci vzniká právo na poskytnutí placeného volna v souvislosti s návštěvou lékaře, pouze však po nezbytně nutnou dobu. Je nutno tedy posoudit, zda zvolený lékař je skutečně tím nejbližším Vašemu pracovišti či bydlišti, případně zda nelze vyšetření provést mimo pracovní dobu. Maximální dobu poskytnutého volna nestanovuje žádný právní předpis, a proto lze omezení poskytnutí tohoto volna na pouhé 4 hodiny považovat za krácení práv zaměstnance.

S pozdravem,