Pracovněprávní nároky: Proplacení státního svátku při pozastavení výroby

Státní svátek Mzda

Dobrý den Zaměstnavatel mé manželky změnil pracovní dobu z rovnoměrné třísměnné na nerovnoměrnou v období státních svátků /Květen2018/ Pracovní doba je Pondělí 23.4. až Sobota 28.4. Pondělí 30.4. a Úterý 1.5. Z vážných provozních důvodů zastavuje výrobu. Další týden se vše opakuje!!! Má manželka i přes tyto úpravy nárok na zaplacení svátků 1.5.a 8.5.2018

Dobrý den ,

ZP § 207 udává následující: Nemůže li zaměstnanec vykonávat práci :

a) pro přechodnou závadu způsobenou poruchou na strojním zařízení, kterou nezavinil, v dodávce surovin nebo pohonné síly, chybnými pracovními podklady nebo jinými provozními příčinami, jde o prostoj, a nebyl-li převeden na jinou práci, přísluší mu náhrada mzdy nebo platu ve výši nejméně 80 % průměrného výdělku,

b) v důsledku přerušení práce způsobené nepříznivými povětrnostními vlivy nebo živelní událostí a nebyl-li převeden na jinou práci, přísluší mu náhrada mzdy nebo platu ve výši nejméně 60 % průměrného výdělku.

Nemohl-li zaměstnanec konat práci pro jiné překážky na straně zaměstnavatele, než jsou uvedeny v § 207, přísluší mu náhrada mzdy nebo platu ve výši průměrného výdělku; to neplatí, bylo-li uplatněno konto pracovní doby.

Proplacení mzdy však náleží zaměstnanci pouze v případě, pokud státní svátek připadá na jeho obvyklý prac. den. Pokud v den stát. svátku neměl zaměstnanec práci vykonávat, nenáleží mu náhrada mzdy.

S pozdravem,