Pracovněprávní nároky: Proplacení vstupní lékařské prohlídky

Spor se zaměstnavatelem

Dobrý den, v současné době jsem na rodičovské dovolené, ale ve svém zaměstnání jsem nastoupila na dohodu o provedení práce (pozice učitelka v mš). Před nástupem mi byla nařízená vstupní lékařská prohlídka, kterou mi však zaměstnavatel odmítá proplatit. Kdo v tomto případě prohlídku hradí? Děkuji za odpověď Jana

Dobrý den,
vstupní lékařskou prohlídku by Vám měl hradit zaměstnavatel a to s odůvodněním, že náklady spojené se zajišťováním bezpečnosti při práci hradí zaměstnavatel, a cílem bezpečnosti při práci je i dosáhnout, aby zaměstnanec nevykonával práce, jejichž výkon by neodpovídal jeho zdravotní způsobilosti, přičemž způsobilost se posuzuje právě lékařskou prohlídkou.