Pracovněprávní nároky: Proplacení výpovědní doby

Ukončení pracovního poměru

Podal jsem výpověď po 1 roku a 9 měsících v zaměstnání, mám nárok na 2 měsíce výpovědní doby. Dotaz, pokud mně zaměstnavatel chce ukončit dříve, mám nárok na odstupné za 2 měsíce výpovědní doby, kterou nenaplním? Díky moc P.

Dobrý den,

jestliže jste podal výpověď, Váš pracovní poměr skončí uplynutím výpovědní doby, která činí ze zákona nejméně 2 měsíce. Výpovědní doba musí být stejná pro zaměstnance i pro zaměstnavatele a může být pouze prodloužena na základě písemné smlouvy mezi Vámi a Vaším zaměstnavatelem. Výpovědní doba nesmí být nikdy jednostranně zkrácena.

Co se týče odstupného, ve Vašem případě jde o výpověď ze strany zaměstnance, nikoliv ze strany zaměstnavatele. Nárok na odstupné zde tedy není. Jestliže po Vás zaměstnavatel požaduje, abyste po čas, kdy začala běžet výpovědní doba, do zaměstnání již nedocházel, musí Vám i tak vyplatit mzdu, která Vám za tuto dobu náleží. Další možností je uzavření písemné dohody se zaměstnavatelem a ukončení pracovního poměruještě před uplynutím výpovědní doby.