Pracovněprávní nároky: Propuštění pro dlouhodobou neschopnost

Nemocenská

Dobrý den. Jsem 4 měsíce v neschopnosti a zatím to nevypadá, že mi ji ukončí. Je možné, že mě můžou propustit po návratu z důvodu právě dlouhodobé neschopnosti ? Mám smlouvu na dobu neurčitou. Děkuji Krylová

Vážená paní Krylová,

dlouhodobá pracovní neschopnost nemůže být uvedena jako výpovědní důvod, ale zaměstnavatelé často využívají zdůvodnění nadbytečností zaměstnance. V takovém případě by Vám náleželo odstupné ve výši trojnásobku průměrného měsíčního výdělku. Pokud byste se výpovědi od zaměstnavatele chtěla bránit a podat žalobu pro určení neplatnosti, neváhejte se na nás obrátit neprodleně po obdržení výpovědi. V takových případech běží pouze krátká dvouměsíční lhůta. Vzhledem k neznalosti poměrů mezi Vámi a Vaším zaměstnavatelem nelze odhadovat, jak se v dané situaci zachová.

S pozdravem Vaše nároky.cz