Realitní kanceláře: Provize 50 % z prodeje domu

Neoprávněně naúčtovaná provize

Dobry den,chci se optat...nas stryc ve vyssim veku podepsal prodejni smlouvu s realitni kancelari. Nikdo o tom nevedel, az nyni po jeho smrti dedicove...zjistilo se, ze ve smlouve si realitka rekla o 50% z prodeje pozemku jako poplatek (byva 5%..urcite to nebyl preklep) a dalsi odmenu v pripade, ze prodaji vic, nez byla pozadovana cena. Tato odmena za navyseni byla 100%. Navic sepsala dalsi smlouvu na pronajem dalsich pozemku a ta je temer kus hadru, kde si najemce v podstate muze delat co chce...navic je podezreni..ze prave tento clovek je jednim ze skupiny najemnku...Rodina je nyni z toho v soku a navic..se vetsine zda, ze to bylo zneuziti starsiho, nemocneho cloveka. To je nejen nehorazne, ale nemoralni. Jak je mozne, ze RK takto pracuji? Muze rodina vubec neco s timto pripadem jeste delat? Dekuji za pripadnou odpoved M.SCH.

Dobrý den,

z popisu Vaší situace se dá usuzovat, že by smlouva uzavřená mezi realitní kanceláří a Vaším strýcem mohla být absolutně neplatná pro rozpor s dobrými mravy (jednak co se týče výše provize realitní kanceláře, ale také zneužití životní situace vašeho strýce vzhledem k věku a zdravotnímu stavu). Určení neplatnosti takových smluv dědici mohou žádat u civilního soudu.